Yeter ki inan!

Hepimiz duymuşuzdur değil mi birinden ya da bir kitaptan okumuşuzdur, “İnsan toplumsal bir varlıktır.” diye.Doğarız,büyürüz,yarışırız ve en sonunda da maraton biter.Genel şablona bakınca pek fark edilmiyor ama aslında en büyük evreyi “yarış” oluşturuyor.

Ortaokuldan başlamasına rağmen,can alıcı bölümlerinin lise döneminde geçtiği okul sürecindeki “yarış evresi”, bir çoğumuzun hayatının önemli bir bölümüdür değil mi? OKS-ÖSS derken SBS-YGS ve LYS ye dönüşen sınav sistemi nedeniyle koşuşturmaya başlıyoruz.İşte bu yazımın ana teması, bu koşuşturmacın insanları ne derece yanlış düşüncelere ittiğini vurgulamak.

O dönemde etrafıma baktığımda,ki şuan üniversitedeyim hala durum böyle, o kadar çok umutsuz ve kendilerini küçük gören (daha doğru tabirle,diğerlerini kendisinden çok daha üstün gören) insanlar vardı ki…En anlam veremediğim şeydir benim, kendisini diğerlerinden alt seviyede gören insanları görmek.Neden ? Biri senden yüksek not alıyor,daha fazla net yapıyor diye,sen aptal ve o deha mı? Zeka %50 genetiktir evet ama şunu unutmamalısınız ki hepimiz aynı atadan geliyoruz.Günümüze kadar bir çok deha gün yüzüne çıktı ama sanmayın ki sadece doğdukları için böyle olduğunu.Hiç kimse çaba sarf etmeden, kendisini geliştirmeden başarılı olamaz eğer dayısı(!) yoksa.Bu yüzden kendinizi küçük görmemelisiniz,o yapabiliyorsa neden sen de yapamayasın? Senin yapamamanın nedeni ya tembel olman ya da hep kafandaki yapamam düşüncesidir.Bir soruyu yapamayınca hemen başkasına(!) götürüyorsunuz.Halbuki tam anlamıyla kendini verip çaba sarf etmedin bile.Gerçek potansiyelinin farkında olmayan insanlar kaybedenlerdir her zaman.

Ayrıca asla yanlış anlaşılmamalıdır ki, diğerlerini kendinden üstün görme diyorum ama sakın başkalarını da kendinizden aşağıda görüp küçümsemeyin.Çünkü  “ummadık taş baş yarar”.Sen ummayabilirsin ama potansiyellerinin farkında olup ona göre hareket eden insanlar umut doludur.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s